Historia

Znak pamięci

Bitwa o Berlin: Niemcy upamiętniają Polaków

Żołnierz z dywizji im. Tadeusza Kościuszki zawiesił polską flagę na kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, 2 maja 1945 r. Żołnierz z dywizji im. Tadeusza Kościuszki zawiesił polską flagę na kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, 2 maja 1945 r. PAP
Niemcy wystawią tablicę Polakom, którzy w 1945 r. zdobyli Berlin.

Stolica III Rzeszy skapitulowała 2 maja 1945 r. Choć walki na froncie trwały jeszcze kilka następnych dni, to był gwóźdź do trumny zbrodniczego totalitaryzmu. Tego dnia na berlińskich ulicach obok flag Armii Czerwonej zawisły też flagi biało-czerwone. To był znak zwycięstwa i obecności żołnierzy, którzy w tej wojnie walczyli najdłużej – od samego jej początku. Najsłynniejszą polską formacją, którą skierowano do szturmu Berlina, była 1. Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Historia; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Znak pamięci"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021