Historia

Marzyciel i realista

Rozmowa z prof. Andrzejem Friszke o polityce Piłsudskiego

Warta honorowa przy zwłokach Józefa Piłsudskiego w Belwederze, maj 1935 r. Warta honorowa przy zwłokach Józefa Piłsudskiego w Belwederze, maj 1935 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
O polityce Józefa Piłsudskiego w 85. rocznicę jego śmierci opowiada prof. Andrzej Friszke.
Minister Eugeniusz Kwiatkowski i marszałek Józef Piłsudski.Wikipedia Minister Eugeniusz Kwiatkowski i marszałek Józef Piłsudski.

MIKOŁAJ MIROWSKI: – Właśnie minęła 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. Czy był to najwybitniejszy polski polityk?
ANDRZEJ FRISZKE: – Tak. Działania Piłsudskiego, jego umiejętność poruszania się w skrajnie trudnych warunkach umożliwiły powstanie państwa polskiego w listopadzie 1918 r.; zbudowanie fundamentów instytucji państwowych w ciągu kilku tygodni – administracji, wojska, w miarę jednolitej policji oraz rozpisanie wyborów powszechnych do Sejmu.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Marzyciel i realista"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019