Historia

Oko cadyka

O dzisiejszym postrzeganiu chasydyzmu mówi prof. Marcin Wodziński

Chasydzi w Bet Szemesz, miasteczku pod Jerozolimą, podczas święta Purim, luty 2013 r. Chasydzi w Bet Szemesz, miasteczku pod Jerozolimą, podczas święta Purim, luty 2013 r. afp / EAST NEWS
O nowym podejściu do chasydyzmu i miejsca religii w społeczeństwie opowiada prof. Marcin Wodziński, laureat tegorocznej Specjalnej Nagrody Historycznej POLITYKI.
Prof. Marcin WodzińskiMiłosz Poloch Prof. Marcin Wodziński

ADAM SZOSTKIEWICZ: – Na krakowskim Salwatorze do dziś sprzedają podczas odpustu figurki Żydów w czapach, chałacikach, z brodami, kiwających się na sprężynce. Czy to aby nie chasydzi?
MARCIN WODZIŃSKI: – Chasydyzm stał się w kulturze masowej od Ameryki przez Polskę po Rosję „jedynym prawdziwym żydostwem”. Najbardziej może uderzający przykład pochodzi z Lublina. Przed 20 laty tamtejszy historyk literatury Władysław Panas wysnuł teorię, że aby naprawdę zobaczyć Lublin, trzeba się wznieść ponad niego.

Polityka 22.2020 (3263) z dnia 26.05.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Oko cadyka"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020