Historia

Pippi, Hitler, Trump i Greta

Od Pippi Långstrump do Grety Thunberg

Inger Nilsson jako Pippi Långstrump w serialu telewizyjnym z 1969 r. Inger Nilsson jako Pippi Långstrump w serialu telewizyjnym z 1969 r. Getty Images
Ta piegowata Szwedka z zawadiackimi warkoczykami ma już 75 lat i biega po świecie w ponad 70 mln egzemplarzy. I nadal trwa spór, w jakiej właściwie sprawie?
Nowa Pippi – Greta Thunberg.Getty Images Nowa Pippi – Greta Thunberg.

Pippi była dzieckiem wojny i powojnia. Szwecja wprawdzie była neutralna. Ale w kraju racjonowano żywność, wysługiwano się III Rzeszy i od napaści Stalina na Finlandię w 1939 r. oraz okupacji Danii i Norwegii przez Hitlera w 1940 r. obawiano się, by nie spaść w otchłań.

W 1941 r. chora siedmioletnia Karin prosiła mamę, by jej opowiedziała jakąś historię o Pippi Långstrump – Długiej Pończosze. Ten indiański przydomek zapożyczyła sobie z opowieści J.F. Coopera o „Skórzanej Pończosze”.

Polityka 22.2020 (3263) z dnia 26.05.2020; Esej; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Pippi, Hitler, Trump i Greta"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021