Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

US Blues

Skąd się w Niemczech wzięli Amerykanie? Niezwykła historia

Elvis Presley, amerykański żołnierz, którego znał cały świat, odbywał służbę w Niemczech. Elvis Presley, amerykański żołnierz, którego znał cały świat, odbywał służbę w Niemczech. Getty Images
W XX w. Amerykanie dwa razy zatrzymali niemieckie próby zdominowania Europy. W 1918 i w 1945 r. Po II wojnie już w Niemczech zostali. Teraz Donald Trump zapowiada wycofanie kilku tysięcy żołnierzy. Początek końca niezwykłej historii?
Prezydent John F. Kennedy dokonuje przeglądu w bazie US Army pod Frankfurtem w 1963 r.Getty Images Prezydent John F. Kennedy dokonuje przeglądu w bazie US Army pod Frankfurtem w 1963 r.

Latem 1918 r., gdy odegrali kluczową rolę w zatrzymaniu ostatniej niemieckiej ofensywy na Paryż, było ich we Francji ponad milion (w tym 350 tys. Afroamerykanów), 120 tys. zginęło, 200 tys. zostało rannych, 75 tys. zmarło na hiszpankę. W 1919 r. amerykański korpus ekspedycyjny został rozwiązany, żołnierze w większości wrócili do Ameryki, gdzie weteranom nie zapewniono żadnych socjalnych czy edukacyjnych przywilejów. W kulturze amerykańskiej pozostała gorycz lost generation – straconego pokolenia lat 20.

Amerykański „powrót do domu” okazał się katastrofą dla Europy. Wycofanie się za Atlantyk i nieprzystąpienie USA do Ligi Narodów (która miała karać ewentualnego agresora międzynarodową interwencją) – pozbawiło stary kontynent równowagi militarnej. Francja jako „mocarstwo na kredyt” ze swymi nowymi sojusznikami z Europy Środkowo-Wschodniej nie była w stanie trzymać w szachu wielkich przegranych – rewizjonistycznych Niemiec i zrewolucjonizowanej Rosji.

Podobny scenariusz mógł się powtórzyć w 1945 r. Po lądowaniu Amerykanów w 1943 r. na Sycylii, a w 1944 r. w Normandii na kontynencie europejskim wylądowało ponad 3 mln amerykańskich żołnierzy. I niemal ćwierć miliona z nich zginęło w walkach. Wprawdzie w Teheranie, Jałcie i Poczdamie Wielka Trójka ustaliła, że tym razem nie będzie jak w 1918 r. zawieszenia broni, lecz Niemcy zostaną zajęte, okrojone, podzielone na trzy strefy okupacyjne i poddane denazyfikacji, reedukacji i demokratyzacji. A jaka będzie ich wewnętrzna konstytucja – czas pokaże. I to szybko: po Jałcie Roosevelt, Churchill i Stalin zapowiadali, że okupacja potrwa tylko około dwóch lat.

Alianci trzymali się zawczasu ustalonych stref okupacyjnych, niezależnie od tego, kto ile zajął z terytorium Rzeszy.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "US Blues"
Reklama