Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

US Blues

Skąd się w Niemczech wzięli Amerykanie? Niezwykła historia

Elvis Presley, amerykański żołnierz, którego znał cały świat, odbywał służbę w Niemczech. Elvis Presley, amerykański żołnierz, którego znał cały świat, odbywał służbę w Niemczech. Getty Images
W XX w. Amerykanie dwa razy zatrzymali niemieckie próby zdominowania Europy. W 1918 i w 1945 r. Po II wojnie już w Niemczech zostali. Teraz Donald Trump zapowiada wycofanie kilku tysięcy żołnierzy. Początek końca niezwykłej historii?
Prezydent John F. Kennedy dokonuje przeglądu w bazie US Army pod Frankfurtem w 1963 r.Getty Images Prezydent John F. Kennedy dokonuje przeglądu w bazie US Army pod Frankfurtem w 1963 r.

Latem 1918 r., gdy odegrali kluczową rolę w zatrzymaniu ostatniej niemieckiej ofensywy na Paryż, było ich we Francji ponad milion (w tym 350 tys. Afroamerykanów), 120 tys. zginęło, 200 tys. zostało rannych, 75 tys. zmarło na hiszpankę. W 1919 r. amerykański korpus ekspedycyjny został rozwiązany, żołnierze w większości wrócili do Ameryki, gdzie weteranom nie zapewniono żadnych socjalnych czy edukacyjnych przywilejów. W kulturze amerykańskiej pozostała gorycz lost generation – straconego pokolenia lat 20.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "US Blues"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022