Historia

Zgubne kalkulacje

Kogo wzmocniła klęska powstania warszawskiego

Powstaniec w kościele św. Krzyża, 25 sierpnia 1944 r. Powstaniec w kościele św. Krzyża, 25 sierpnia 1944 r. Eugeniusz Haneman / EAST NEWS
Powstanie warszawskie miało być atutem w rozmowach rządu RP ze Stalinem. Jego klęska jednak wzmocniła i Sowietów, i komunistów z PKWN.
Plakat z okresu walk.Muzeum Powstania Warszawskiego Plakat z okresu walk.

Miała być krótka walka z wycofującymi się Niemcami. Były 63 dni krwawych zmagań i zagłada miasta. O decyzji przesądziły pochopne kalkulacje, zakładające, że Wehrmacht nie był zdolny do kontrofensywy i powstrzymania Armii Czerwonej. Celem militarnym powstania było wyzwolenie stolicy Polski, natomiast politycznym – niedopuszczenie do osadzenia w Warszawie komunistycznego rządu w postaci Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Dowództwo AK obawiało się także, że polscy komuniści niezależnie od ograniczonego poparcia w społeczeństwie rozpoczną walkę zbrojną w momencie wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Zgubne kalkulacje"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021