Historia

Zgubne kalkulacje

Kogo wzmocniła klęska powstania warszawskiego

Powstaniec w kościele św. Krzyża, 25 sierpnia 1944 r. Powstaniec w kościele św. Krzyża, 25 sierpnia 1944 r. Eugeniusz Haneman / EAST NEWS
Powstanie warszawskie miało być atutem w rozmowach rządu RP ze Stalinem. Jego klęska jednak wzmocniła i Sowietów, i komunistów z PKWN.
Plakat z okresu walk.Muzeum Powstania Warszawskiego Plakat z okresu walk.

Miała być krótka walka z wycofującymi się Niemcami. Były 63 dni krwawych zmagań i zagłada miasta. O decyzji przesądziły pochopne kalkulacje, zakładające, że Wehrmacht nie był zdolny do kontrofensywy i powstrzymania Armii Czerwonej. Celem militarnym powstania było wyzwolenie stolicy Polski, natomiast politycznym – niedopuszczenie do osadzenia w Warszawie komunistycznego rządu w postaci Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Dowództwo AK obawiało się także, że polscy komuniści niezależnie od ograniczonego poparcia w społeczeństwie rozpoczną walkę zbrojną w momencie wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Zgubne kalkulacje"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Fundusz Odbudowy. Po co lewicy romans z PiS?

Inicjatywa i sprawczość. Na dźwięk tych słów politycy polskiej opozycji tracą rozum. Nie tylko lewicy zresztą.

Łukasz Lipiński
27.04.2021