Oprócz srebrnej cukiernicy Jacek Kurski dostał w prezencie ślubnym od Jarosława Kaczyńskiego funkcję pełniącego obowiązki prezesa TVP. Triumfalny powrót został jednak na chwilę odroczony.
Mamy wreszcie szansę i czas na rekonstrukcję opozycji.
Prezydent Andrzej Duda powiedział niedawno, że jego druga kadencja rozpoczynająca się 6 sierpnia będzie „inna”. Czy to oznacza, że urwie się Jarosławowi Kaczyńskiemu?
Być może w sprawie Sławomira Nowaka chodzi o zwykłą korupcję. Tyle że w dzisiejszej sytuacji politycznej mało kto uwierzy w taką wersję.
Większość ze zmian w prawie, których wymaga konwencja stambulska – w tym możliwość nałożenia przez policję nakazu natychmiastowego opuszczenia domu przez sprawcę przemocy – została wprowadzona. W praktyce wielu postanowień konwencji Polska nie wykonuje – z przyczyn ideologicznych.
Stambulska świątynia znów należy do muzułmanów.
To pierwszy przypadek procesu cywilnego przeciwko nuncjuszowi.
Poprzednio mierzono za pomocą GPS, teraz z użyciem chińskiego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou.
W PSL jak pod szkłem powiększającym widać problemy, z którymi po wyborach mierzy się cała opozycja. Poszukiwanie nowej formuły i wyborców, utrzymanie jedności w szeregach, odparcie zakusów PiS. A do tego dochodzą jeszcze pretensje i urażone ambicje.
Rozmowa z Piotrem Burasem, ekspertem ds. europejskich, o tym, kto jest zwycięzcą ostatniego szczytu Unii.
Hasło „Mamy dość”, z którym Trzaskowski zaczął kampanię, było bardzo dobre, bo oddawało społeczny gniew. Ale później zaczęła się stara opowieść o polityce zgody i kompromisu – mówi Tomasz Markiewka, filozof, autor książki „Gniew”.
Co się stało, że temat homoseksualizmu znów rozpalił polskie życie polityczne? Dlaczego orientacja i tożsamość płciowa budzą tyle emocji, a ci, którzy wymykają się heteronormatywnej sztancy, tyle lęku i wrogości?
Rektory i dziekany przejmują uczelnie. Padły nawet takie męskie bastiony, jak politechniki w Białymstoku i Koszalinie. Po tegorocznych wyborach rektorskich na czele publicznych uczelni stanie 12 kobiet.
Niemal codziennie na drogach ginie rowerzysta. Rannych są setki. Powód: brak wyobraźni i brawura. Częściej po stronie kierowców, ale rowerzyści święci nie są.
PKN Orlen może kupić od państwa swego odwiecznego konkurenta – Grupę Lotos. Jest tylko jeden warunek: na jego miejsce musi znaleźć nowego konkurenta, prywatnego. Zamienił stryjek...
Pandemia utrudniła oszustom wyłudzanie kredytów w realu, więc tym aktywniej działają w internecie. Wykorzystują naszą naiwność i dobrą wiarę.
Masowa turystyka stała się dla Hiszpanii najpierw wybawieniem, a potem klątwą. Dziś tradycyjne pomstowanie na nadmiar gości zeszło na dalszy plan. Byle przyjechali.
Raper Kanye West chce zostać prezydentem USA. Jeśli to brzmi niedorzecznie, wystarczy przypomnieć sobie początki kampanii Donalda Trumpa sprzed czterech lat.
Nowa twarz islamu – Muhammad Issa – modli się z Żydami, walczy z kłamstwem oświęcimskim i spotyka z Marine Le Pen. Tylko dla pozorów?
„W Barcelonie najpiękniejsze jest to, że opera stoi tu w odległości niedługiego spaceru z plaży” – mówią mieszkańcy stolicy Katalonii.
Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć o tym, czy przesadziliśmy z paniką i czy jesienią druga fala pandemii nie okaże się groźniejsza.
Z Florydy startuje największy i najbardziej zaawansowany marsjański łazik. Będzie mu towarzyszyć pierwszy na Czerwonej Planecie helikopter.
Wrocławskie naukowczynie – bo cały zespół działający pod kierownictwem prof. Doroty Nowak składa się z kobiet – próbują znaleźć antidotum na drapieżną inwazyjność czerniaka. Ich badania mogą przyczynić się do skuteczniejszego leczenia jednej z najbardziej morderczych chorób naszych czasów.
Powstanie warszawskie miało być atutem w rozmowach rządu RP ze Stalinem. Jego klęska jednak wzmocniła i Sowietów, i komunistów z PKWN.
W oknie Wawelu dwórka królowej Bony wywiesiła 1 sierpnia 1520 r. czerwony pas. Na ten widok wojewoda kaliski Jan Zaremba wskoczył na konia i pocwałował do Torunia do Zygmunta I Jagiellona. Z wieścią o narodzinach syna.
Tej wystawy nie da się po prostu przebiec lub omieść wzrokiem.
„Maggie” to projekt zrealizowany na potrzeby edukacji.
Różnorodnie i interesująco!
Choć „Wspólnota mieszkaniowa” powstała w Czechach, po niewielkich – i niepotrzebnie stawiających kropkę nad i – zmianach dobrze wpisuje się w naszą rzeczywistość.
Ta niepozorna książeczka w istocie jest klinicznym studium samonapędzającego się koszmaru.
Powieść jest rodzajem ballady, cała przeniknięta jest muzyką.
Autor w swojej książce pokazuje jak wszyscy jesteśmy związani na poziomie globalnym, a zarazem jak nasze relacje stają się coraz bardziej szczątkowe, a nasze egzystencje – samotne.
Płyta wciąga słuchacza w świat odmienny od festiwalowo-komercyjnej młócki, dowodząc, jaką wartością może być uspokojenie wszechobecnego dygotu i ucieczka od codziennej oczywistości.
Warto „Check Shirt Wizard” dołączyć do kolekcji.
W muzyce brytyjskiej 62-letni Paul Weller to człowiek legenda.
Nieobecność letnich festiwali muzycznych w tegorocznym terminarzu trzeba sobie jakoś zrekompensować.
W kontrowersyjnym „Polowaniu” uprzywilejowani strzelają do wykluczonych. Bo na kinowym ekranie toczy się dziś walka klas, która przypomina także polskie podziały.
Cały czas siedzi we mnie metalowiec – mówi klarnecista Paweł Szamburski, członek zespołu Bastarda, który odkrywa dla sceny alternatywnej renesansowe utwory o śmierci.
Oparty na powieści Annie Proulx miniserial National Geographic „Drwale” rozgrywa się w końcu XVII w. w Nowej Francji. Nowy świat, ale problemy stare jak ludzkość. I przedstawione we współczesnym stylu.
Kiedy Adam lata temu przeczytał o sobie w POLITYCE, zadzwonił wyraźnie przestraszony. Mówił, że czuje, jakby ktoś go odkrył, a przecież on pragnął być schowany.
Trwają spekulacje, czy na podstawie książki „Mój dług” Sławomira Sikory, jednego z bohaterów filmu „Dług” Krzysztofa Krauzego, powstanie jego druga część.
Na razie prawda nie jest w stanie wygrać z kłamstwem.
Pewnie jeszcze nie raz usłyszymy od pana Morawieckiego, że rząd wygrał walkę z koronawirusem.
Podoba mi się, że w Polsce mówi się po polsku. A jak ktoś w tramwaju rozmawia po niemiecku, można mu zwrócić uwagę, żeby wysiadł.
Na szczęście przyszła pora, żeby przywódcy państw UE nam za wszystko zapłacili.
O tutejszej ckliwości i życiu płynącym wolno i zwyczajnie wciąż powstają doktoraty. Miejscowi nie mogą się nadziwić, że to coś osobliwego.
Krótka przerwa
Mamy wreszcie szansę i czas na rekonstrukcję opozycji.