Społeczeństwo

Jak mówić, by rządzić

Jak gniew przekłada się na wyborcze decyzje Polaków?

„Te 10 mln ludzi jest na serio wkurzone na to, co się dzieje w Polsce, i oni nie chcą zwyciężać moralnie, tylko realnie”. „Te 10 mln ludzi jest na serio wkurzone na to, co się dzieje w Polsce, i oni nie chcą zwyciężać moralnie, tylko realnie”. Marcin Bondarowicz / Polityka
Hasło „Mamy dość”, z którym Trzaskowski zaczął kampanię, było bardzo dobre, bo oddawało społeczny gniew. Ale później zaczęła się stara opowieść o polityce zgody i kompromisu – mówi Tomasz Markiewka, filozof, autor książki „Gniew”.
Hasło „Mamy dość”, z którym Trzaskowski zaczął kampanię, było bardzo dobre. Ale później zaczęła się stara opowieść o polityce zgody i kompromisu. Ruch ośmiu gwiazdek był właściwie gniewną reakcją na ten zwrot.AN Hasło „Mamy dość”, z którym Trzaskowski zaczął kampanię, było bardzo dobre. Ale później zaczęła się stara opowieść o polityce zgody i kompromisu. Ruch ośmiu gwiazdek był właściwie gniewną reakcją na ten zwrot.

JULIUSZ ĆWIELUCH: – Czy pan jest wkurzony?
TOMASZ MARKIEWKA: – Jestem. I to bardzo. Przede wszystkim wkurza mnie to, że po raz kolejny przegapiamy szansę na rozwiązanie podstawowych problemów naszego kraju. Weźmy służbę zdrowia. Jeszcze wczoraj biliśmy brawo pielęgniarkom i lekarzom za bohaterstwo w sprawie pandemii, ale za gestami nie poszły żadne konkretne rozwiązania, to nie był nawet główny temat kampanii. A ani rząd, ani prezydent nie wzbudzają zaufania, że coś się w tej kwestii zmieni.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Społeczeństwo; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak mówić, by rządzić"

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020