Społeczeństwo

Jak mówić, by rządzić

Jak gniew przekłada się na wyborcze decyzje Polaków?

„Te 10 mln ludzi jest na serio wkurzone na to, co się dzieje w Polsce, i oni nie chcą zwyciężać moralnie, tylko realnie”. „Te 10 mln ludzi jest na serio wkurzone na to, co się dzieje w Polsce, i oni nie chcą zwyciężać moralnie, tylko realnie”. Marcin Bondarowicz / Polityka
Hasło „Mamy dość”, z którym Trzaskowski zaczął kampanię, było bardzo dobre, bo oddawało społeczny gniew. Ale później zaczęła się stara opowieść o polityce zgody i kompromisu – mówi Tomasz Markiewka, filozof, autor książki „Gniew”.
Hasło „Mamy dość”, z którym Trzaskowski zaczął kampanię, było bardzo dobre. Ale później zaczęła się stara opowieść o polityce zgody i kompromisu. Ruch ośmiu gwiazdek był właściwie gniewną reakcją na ten zwrot.AN Hasło „Mamy dość”, z którym Trzaskowski zaczął kampanię, było bardzo dobre. Ale później zaczęła się stara opowieść o polityce zgody i kompromisu. Ruch ośmiu gwiazdek był właściwie gniewną reakcją na ten zwrot.

JULIUSZ ĆWIELUCH: – Czy pan jest wkurzony?
TOMASZ MARKIEWKA: – Jestem. I to bardzo. Przede wszystkim wkurza mnie to, że po raz kolejny przegapiamy szansę na rozwiązanie podstawowych problemów naszego kraju. Weźmy służbę zdrowia. Jeszcze wczoraj biliśmy brawo pielęgniarkom i lekarzom za bohaterstwo w sprawie pandemii, ale za gestami nie poszły żadne konkretne rozwiązania, to nie był nawet główny temat kampanii. A ani rząd, ani prezydent nie wzbudzają zaufania, że coś się w tej kwestii zmieni.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Społeczeństwo; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak mówić, by rządzić"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021