Nauka

Leci Pomysłowość

Helikopterem na Marsa

Helikopter (a dokładnie wirnikowiec) Ingenuity. Helikopter (a dokładnie wirnikowiec) Ingenuity. NASA/JPL-CALTECH / Polityka
Z Florydy startuje największy i najbardziej zaawansowany marsjański łazik. Będzie mu towarzyszyć pierwszy na Czerwonej Planecie helikopter.
Łazik Perseverance.NASA/JPL-CALTECH/Polityka Łazik Perseverance.

Prace nad przygotowaniem tej misji trwają już od dziesięciu lat i kosztowały Amerykanów prawie 2,5 mld dol. Sporą część tej sumy pochłonęła budowa łazika wielkości samochodu osobowego, będącego najlepiej wyposażonym ziemskim robotem badawczym, jaki do tej pory pracował w kosmosie. Będzie też najszybszym tego typu urządzeniem (ma osiągać prędkość 152 m na godzinę), mogącym spenetrować rekordowo duży obszar Marsa (liczba przemierzonych kilometrów będzie zależeć od długości trwania misji). Pracujący od 2012 r.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Leci Pomysłowość"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020