Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czarno biały

USA: Kanye West nowym Trumpem?

Kanye West podczas wizyty w Białym Domu. Kanye West podczas wizyty w Białym Domu. Getty Images
Raper Kanye West chce zostać prezydentem USA. Jeśli to brzmi niedorzecznie, wystarczy przypomnieć sobie początki kampanii Donalda Trumpa sprzed czterech lat.
Niewielu ludzi chce zaangażować się w jego kampanię. W zasadzie została mu żona celebrytka Kim Kardashian i miliarder od Tesli Elon Musk.EPA/PAP Niewielu ludzi chce zaangażować się w jego kampanię. W zasadzie została mu żona celebrytka Kim Kardashian i miliarder od Tesli Elon Musk.

Parafrazując słowa rumuńskiego filozofa Constantina Noiki, politycy są jak konie. Dzielą się na te charyzmatyczne wyścigowe oraz solidne i ciężko pracujące – pociągowe. W amerykańskiej polityce od jakiegoś czasu coraz częściej daje o sobie znać trzecia kategoria: konie cyrkowe. W Stanach Zjednoczonych pionierem tej ostatniej jest – jeśli nie liczyć Ronalda Reagana, hollywoodzkiego aktora – obecny prezydent Donald Trump. Zmiana języka polityki, jaką w ciągu czterech lat wdrożył, otworzyła drogę kolejnym, jeszcze bardziej brawurowym akrobatom i linoskoczkom debaty publicznej.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarno biały"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?