Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Czarno biały

USA: Kanye West nowym Trumpem?

Kanye West podczas wizyty w Białym Domu. Kanye West podczas wizyty w Białym Domu. Getty Images
Raper Kanye West chce zostać prezydentem USA. Jeśli to brzmi niedorzecznie, wystarczy przypomnieć sobie początki kampanii Donalda Trumpa sprzed czterech lat.
Niewielu ludzi chce zaangażować się w jego kampanię. W zasadzie została mu żona celebrytka Kim Kardashian i miliarder od Tesli Elon Musk.EPA/PAP Niewielu ludzi chce zaangażować się w jego kampanię. W zasadzie została mu żona celebrytka Kim Kardashian i miliarder od Tesli Elon Musk.

Parafrazując słowa rumuńskiego filozofa Constantina Noiki, politycy są jak konie. Dzielą się na te charyzmatyczne wyścigowe oraz solidne i ciężko pracujące – pociągowe. W amerykańskiej polityce od jakiegoś czasu coraz częściej daje o sobie znać trzecia kategoria: konie cyrkowe. W Stanach Zjednoczonych pionierem tej ostatniej jest – jeśli nie liczyć Ronalda Reagana, hollywoodzkiego aktora – obecny prezydent Donald Trump. Zmiana języka polityki, jaką w ciągu czterech lat wdrożył, otworzyła drogę kolejnym, jeszcze bardziej brawurowym akrobatom i linoskoczkom debaty publicznej.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarno biały"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014