Świat

Ile Mount Everestu?

Mierzą najwyższą górę świata

Nową wysokość Mount Everestu Chiny i Nepal ogłoszą wspólnie. Nową wysokość Mount Everestu Chiny i Nepal ogłoszą wspólnie. Getty Images
Poprzednio mierzono za pomocą GPS, teraz z użyciem chińskiego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou.

Korzystając z opustoszałych szlaków, chińscy wspinacze podjęli próbę zmierzenia na nowo wysokości najwyższej góry świata. Operacja jest szeroko nagłaśniana w państwowych mediach i nosi charakter narodowo-propagandowy. Według chińskich ustaleń z 2005 r. Mount Everest mierzy dokładnie 8844,43 m n.p.m., ale powszechnie przyjmuje się wersję nepalską, 8848 m, ustaloną jeszcze przez Indie za panowania Brytyjczyków. Pora to zmienić, uznał Pekin w 60. rocznicę pierwszej udanej chińskiej ekspedycji. Poprzednio mierzono za pomocą GPS, teraz z użyciem chińskiego systemu nawigacji satelitarnej BeiDou, co podkreślają media.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile Mount Everestu?"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020