Świat

Re-rekonkwista Hagii Sophii

Nie powiodły się wieloletnie starania muzułmańskich liberałów, aby świątynię otworzyć dla obu religii. Nie powiodły się wieloletnie starania muzułmańskich liberałów, aby świątynię otworzyć dla obu religii. AN
Stambulska świątynia znów należy do muzułmanów.

Stało się. Po 86 latach muezini znów wezwali na modlitwę do Hagii Sophii. Stambulska świątynia, która przez prawie tysiąc lat była najważniejszym kościołem chrześcijaństwa, potem – po zdobyciu Konstantynopola przez Osmanów – przez pięć wieków meczetem, w końcu muzeum na mocy decyzji Atatürka z 1934 r., znów należy do muzułmanów. W piątkowe popołudnie pod imponującą kopułą, którą według chrześcijan musi podtrzymywać sam Bóg, pojawiły się najwyższe władze tureckie, ze sprawcą całej odmiany prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem na czele.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020