Książki

Huśtawka historii

Recenzja książki: Martin Pollack, „Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki”

materiały prasowe
Ta niepozorna książeczka w istocie jest klinicznym studium samonapędzającego się koszmaru.

Kolejna odsłona skomplikowanych dziejów rodziny austriackiego eseisty. Martin Pollack często zestawia europejską historię z historią swojej rodziny, w której byli zarówno kaci, jak i ofiary. Taką ofiarą jest choćby tytułowa „kobieta bez grobu” – Pauline Drolc (z domu Bast), jedna z siedmiorga rodzeństwa Rudolfa Basta, dziadka Martina Pollacka. Pauline była cichą, wycofaną wręcz kobietą. Jej pokojowy charakter zupełnie nie pasował do czasów, w których przyszło jej żyć. Miasto Tüffer (słoweńskie Laško) w Dolnej Styrii, gdzie mieszkała, skupiało w sobie całą gwałtowność buzującej od narodowych żywiołów historii. Pośrodku tej zawieruchy trwała Pauline – Niemka, siostra członków SS, a jednocześnie żona Słoweńca, szanowanego w miasteczku organisty. Nie utożsamiała się z przekonaniami swoich braci. A mimo to została po wojnie wywieziona do obozu w Hrastovcu, gdzie zginęła. W rodzinie Pollacków nie mówiło się o Pauline.

Martin Pollack, Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki, przeł. Karolina Niedenthal, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, s. 200

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Huśtawka historii"

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020