Historia

Cud Domu Jagiellońskiego

Jak Bona wychowywała króla

Zygmunt II August, portret Lucasa Cranacha młodszego, XVI w. Zygmunt II August, portret Lucasa Cranacha młodszego, XVI w. AN
W oknie Wawelu dwórka królowej Bony wywiesiła 1 sierpnia 1520 r. czerwony pas. Na ten widok wojewoda kaliski Jan Zaremba wskoczył na konia i pocwałował do Torunia do Zygmunta I Jagiellona. Z wieścią o narodzinach syna.
Flandryjski arras z monogramem króla, 1555 r.Zamek Królewski na Wawelu Flandryjski arras z monogramem króla, 1555 r.

Panujący król zwany Zygmuntem Starym nie mógł doczekać się potomka z prawego łoża. W małżeństwie z wojewodzianką węgierską Barbarą Zápolyą dochował się dwóch córek. Po ostatnim połogu ukochana Barbara zmarła 2 października 1515 r. Wprawdzie miał już syna, ale spłodzonego z konkubiną Katarzyną Telniczanką, gdy był królewiczem. Syn ten został biskupem wileńskim Janem z Książąt Litewskich.

Do obowiązków króla należało zapewnienie ciągłości dynastii. Naciskany przez senatorów Zygmunt zdecydował się na ożenek z księżniczką mediolańską Boną Sforzą.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Cud Domu Jagiellońskiego"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020