Społeczeństwo

Nauka jest kobietą

Kobiety przejmują uniwersytety

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Danuta Zawadzka, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Celina Olszak Prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Danuta Zawadzka, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Celina Olszak materiały prasowe
Rektory i dziekany przejmują uczelnie. Padły nawet takie męskie bastiony, jak politechniki w Białymstoku i Koszalinie. Po tegorocznych wyborach rektorskich na czele publicznych uczelni stanie 12 kobiet.
Prof. Anna Wypych-Gawrońska, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Hanna Kostrzewska, pProf. Barbara Marcinkowskamateriały prasowe Prof. Anna Wypych-Gawrońska, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Hanna Kostrzewska, pProf. Barbara Marcinkowska

Wśród żeńskiej części naukowych zespołów uczelni (czyli wśród naukowczyń) zapanował entuzjazm. Do 30 czerwca wybrano w sumie stu rektorów. Po raz pierwszy w historii polskiej nauki 12 z nich to kobiety. – Kobiety idą po to, co im się od dawna należało. Nie z racji płci, ale kompetencji. I to jest prawdziwa mentalna zmiana, bo do głosu dochodzi pokolenie naukowczyń, które mówi wprost, że nie zamierzają czekać, aż ktoś je zauważy. One wiedzą, że muszą same zdobyć to, czego wciąż wielu panów nie chce im dać.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Nauka jest kobietą"

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020