Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Nauka jest kobietą

Kobiety przejmują uniwersytety

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Danuta Zawadzka, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Celina Olszak Prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Danuta Zawadzka, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Celina Olszak materiały prasowe
Rektory i dziekany przejmują uczelnie. Padły nawet takie męskie bastiony, jak politechniki w Białymstoku i Koszalinie. Po tegorocznych wyborach rektorskich na czele publicznych uczelni stanie 12 kobiet.
Prof. Anna Wypych-Gawrońska, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Hanna Kostrzewska, pProf. Barbara Marcinkowskamateriały prasowe Prof. Anna Wypych-Gawrońska, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Hanna Kostrzewska, pProf. Barbara Marcinkowska

Wśród żeńskiej części naukowych zespołów uczelni (czyli wśród naukowczyń) zapanował entuzjazm. Do 30 czerwca wybrano w sumie stu rektorów. Po raz pierwszy w historii polskiej nauki 12 z nich to kobiety. – Kobiety idą po to, co im się od dawna należało. Nie z racji płci, ale kompetencji. I to jest prawdziwa mentalna zmiana, bo do głosu dochodzi pokolenie naukowczyń, które mówi wprost, że nie zamierzają czekać, aż ktoś je zauważy. One wiedzą, że muszą same zdobyć to, czego wciąż wielu panów nie chce im dać. Tego nie da się już powstrzymać ani ignorować – mówi prof. Patrycja Matusz, politolożka, nowa prorektora Uniwersytetu Wrocławskiego ds. współpracy międzynarodowej.

Na czele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stanie prof. Bogumiła Kaniewska, wcześniej prorektora i pierwsza w stuletniej historii tej uczelni kobieta dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Na Politechnice Białostockiej w wyborach wystartowały dwie kobiety – wygrała prof. Marta Kosior-Kazberuk, inżynier budownictwa, którą poparły wszystkie techniczne wydziały na uczelni. Kobiety będą kierować Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie i sześcioma akademiami.

Równość? Przecież jest

Równość jest zagwarantowana w konstytucji. W Europejskiej Karcie Naukowca, podpisanej przez większość polskich uczelni, jeden z punktów nosi tytuł „Równowaga płci” i nie zostawia cienia wątpliwości, że tej równowagi należy przestrzegać na każdym szczeblu kadry, w tym na poziomie opiekunów naukowych i menedżerów. „Cel ten powinien zostać osiągnięty na podstawie polityki równych szans na etapie rekrutacji i kolejnych etapach kariery zawodowej, jednak bez obniżania kryteriów jakości i kwalifikacji.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Nauka jest kobietą"
Reklama