Społeczeństwo

Nauka jest kobietą

Kobiety przejmują uniwersytety

Prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Danuta Zawadzka, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Celina Olszak Prof. Marta Kosior-Kazberuk, prof. Danuta Zawadzka, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Celina Olszak materiały prasowe
Rektory i dziekany przejmują uczelnie. Padły nawet takie męskie bastiony, jak politechniki w Białymstoku i Koszalinie. Po tegorocznych wyborach rektorskich na czele publicznych uczelni stanie 12 kobiet.
Prof. Anna Wypych-Gawrońska, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Hanna Kostrzewska, pProf. Barbara Marcinkowskamateriały prasowe Prof. Anna Wypych-Gawrońska, dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. Hanna Kostrzewska, pProf. Barbara Marcinkowska

Wśród żeńskiej części naukowych zespołów uczelni (czyli wśród naukowczyń) zapanował entuzjazm. Do 30 czerwca wybrano w sumie stu rektorów. Po raz pierwszy w historii polskiej nauki 12 z nich to kobiety. – Kobiety idą po to, co im się od dawna należało. Nie z racji płci, ale kompetencji. I to jest prawdziwa mentalna zmiana, bo do głosu dochodzi pokolenie naukowczyń, które mówi wprost, że nie zamierzają czekać, aż ktoś je zauważy. One wiedzą, że muszą same zdobyć to, czego wciąż wielu panów nie chce im dać.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Nauka jest kobietą"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Indyjska tragedia: kto zawinił

Hindusi żyją w kraju, który każdego dnia odsłania całe piękno i nędzę istnienia. Niczego nie ukrywa – teraz w pandemii również własnej śmierci.

Paulina Wilk
13.05.2021