Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Historia

Jak się budził naród

Białoruś – narodziny narodu

Sobór Mądrości Bożej w Połocku stoi w miejscu cerkwi z XI w. Sobór Mądrości Bożej w Połocku stoi w miejscu cerkwi z XI w. BEW
Krąży po Białorusi anegdota. Gdy w latach 70. ktoś na ulicy w Mińsku mówił po białorusku, musiał być pracownikiem kołchozu, który wybrał się na wycieczkę do miasta. Gdy w XXI w. ktoś posługuje się białoruskim, najpewniej jest intelektualistą lub opozycjonistą.
Krzyż św. Eufrozyny, księżniczki połockiej, na znaczku pocztowym z 1992 r.BEW Krzyż św. Eufrozyny, księżniczki połockiej, na znaczku pocztowym z 1992 r.

Narodotwórczy proces dokonywał się w Białorusi wolniej niż u innych narodów tego regionu. W drugiej połowie XIX w. i początkach XX w. brak było szerszej warstwy społecznej mogącej być rozsadnikiem nowoczesnej świadomości narodowej. Miasta były zdominowane przez ludność żydowską, ziemiaństwo było polskie. Białoruskość była reprezentowana przez wąskie intelektualnie środowiska i – w skomplikowany sposób – powiązana z polskim, litewskim, rosyjskim i ukraińskim dziedzictwem. Trudny był proces wyodrębniania się „idei białoruskiej”.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak się budził naród"
Reklama