„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Haki na opozycję

II RP: sanacyjne kwity na opozycję

Wyborczy plakat propagandowy BBWR z 1928 r. Wyborczy plakat propagandowy BBWR z 1928 r. EAST NEWS
Charakterystyki parlamentarzystów wybranych w marcu 1928 r. w pierwszych wyborach po zamachu majowym mówią o ich stosunku do marszałka Piłsudskiego, rodzinach, wyznaniu, majątku, konfliktach z prawem, długach, nałogach, kochankach.
Andrzej Czapski (PSL-Piast), opisany jako lichwiarz.Narodowe Archiwum Cyfrowe Andrzej Czapski (PSL-Piast), opisany jako lichwiarz.

Charakterystyki 524 posłów i senatorów zebrane w dwóch księgach (dostępne w Archiwum Akt Nowych) nie mają dat ani podpisów, ale z ich lektury wynika, że autorami byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo wewnętrzne wojewódzcy urzędnicy i starostowie. Większość sporządzono jesienią 1928 r. Zwierzchnikiem wojewodów, starostów i policji był wówczas minister gen. Felicjan Sławoj Składkowski. Do 27 czerwca 1928 r. rządem kierował Józef Piłsudski, a po nim prof. Kazimierz Bartel. W rządzie Bartla zasiadł m.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Haki na opozycję"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021