Historia

Trzy legendy Jakuba Szeli

Jakub Szela. Morderca, heros, narodowy bohater?

Żołnierze austriaccy płacą chłopom za głowy dziedziców pomordowanych w czasie rzezi galicyjskiej w 1846 r., francuski staloryt z XIX w. Żołnierze austriaccy płacą chłopom za głowy dziedziców pomordowanych w czasie rzezi galicyjskiej w 1846 r., francuski staloryt z XIX w. EAST NEWS
Morderca, ludowy heros, narodowy bohater? Wszystko zależy od tego, kto go opisuje.
Podobizna Jakuba Szeli w „Illustration Journal Universal” nr 197 z grudnia 1846 r.Polona Podobizna Jakuba Szeli w „Illustration Journal Universal” nr 197 z grudnia 1846 r.

Jakub Szela patronuje współcześnie najpewniej tylko jednej ulicy w Polsce, znajdującej się we wsi Solarnia koło Kuźni Raciborskiej. Do 2014 r. jego imię nosił także dawny plac Hohenzollernów we Wrocławiu, lecz, co ciekawe, w wyniku interwencji zamiejscowego, krakowskiego „Dziennika Polskiego” kłopotliwą nazwę usunięto. W okresie transformacji tabliczki uliczne upamiętniające Szelę zlikwidowano również w Olkuszu i w Zielonej Górze.

Działania te nie należały do trudnych ani skomplikowanych organizacyjnie.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy legendy Jakuba Szeli"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020