Historia

Trzy legendy Jakuba Szeli

Jakub Szela. Morderca, heros, narodowy bohater?

Żołnierze austriaccy płacą chłopom za głowy dziedziców pomordowanych w czasie rzezi galicyjskiej w 1846 r., francuski staloryt z XIX w. Żołnierze austriaccy płacą chłopom za głowy dziedziców pomordowanych w czasie rzezi galicyjskiej w 1846 r., francuski staloryt z XIX w. EAST NEWS
Morderca, ludowy heros, narodowy bohater? Wszystko zależy od tego, kto go opisuje.
Podobizna Jakuba Szeli w „Illustration Journal Universal” nr 197 z grudnia 1846 r.Polona Podobizna Jakuba Szeli w „Illustration Journal Universal” nr 197 z grudnia 1846 r.

Jakub Szela patronuje współcześnie najpewniej tylko jednej ulicy w Polsce, znajdującej się we wsi Solarnia koło Kuźni Raciborskiej. Do 2014 r. jego imię nosił także dawny plac Hohenzollernów we Wrocławiu, lecz, co ciekawe, w wyniku interwencji zamiejscowego, krakowskiego „Dziennika Polskiego” kłopotliwą nazwę usunięto. W okresie transformacji tabliczki uliczne upamiętniające Szelę zlikwidowano również w Olkuszu i w Zielonej Górze.

Działania te nie należały do trudnych ani skomplikowanych organizacyjnie.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy legendy Jakuba Szeli"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021