Historia

Zjazd z Infostrady

Jak powstał PESEL

Zdjęcie z 1971 r. Zdjęcie z 1971 r. Mirosław Stankiewicz / Forum
Pamiątką po działalności inżyniera Andrzeja Targowskiego jest system PESEL. Jeden z dwunastu, które zaczęły powstawać na początku lat 70. XX w. w ramach eksperymentu informatyzacji socjalistycznej gospodarki.
Andrzej Targowski w 2008 r.Andrzej Targowski/Wikipedia Andrzej Targowski w 2008 r.

Rok 1972, 35-letni inżynier Andrzej Targowski jest od kilku miesięcy zastępcą dyrektora generalnego Krajowego Biura Informatyki. Zadaniem KBI jest koordynowanie komputeryzacji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej we wszystkich płaszczyznach – od produkcji sprzętu i oprogramowania po wdrażanie opracowanego w 1970 r. Programu Rozwoju Informatyki. Chociaż w całym kraju pracuje niespełna 250 komputerów, z których jedynie 80 służy do przetwarzania danych, plan jest ambitny.

Targowski wierzy, że da się go zrealizować.

Polityka 41.2020 (3282) z dnia 06.10.2020; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Zjazd z Infostrady"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Motel Polska”, czyli perwersyjna propaganda PiS

O nie, „Motel Polska” to nie jest produkcja żenująca. Nie jest obciachem, popisem złego gustu i amatorszczyzny. To produkt jak najbardziej przemyślany, diablo przewrotny i wyrachowany.

Jan Hartman
01.12.2020