Historia

Radykałowie i ugodowcy

Adam Zamoyski o tym, jak odchodzą stare porządki i tworzą się nowe

Ludwik XVIII opuszcza pałac Tuileries w nocy 20 marca 1815 r., obraz Antoine-Jean Grosa, XIX w. Ludwik XVIII opuszcza pałac Tuileries w nocy 20 marca 1815 r., obraz Antoine-Jean Grosa, XIX w. Getty Images
O mechanizmie wymiany elit, odejściu starego i tworzeniu nowego porządku oraz o sposobach wyjścia z politycznego impasu opowiada historyk Adam Zamoyski.
Pomnik Napoleona przy placu Inwalidów w Paryżu.Getty Images Pomnik Napoleona przy placu Inwalidów w Paryżu.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Po upadku rządów Napoleona Francja była krajem pękniętym na pół. Stara Francja Burbonów za nic nie chciała uznać Francji rewolucyjnej. Jak wyglądało starcie tych tradycji?
ADAM ZAMOYSKI: – Klęska pod Waterloo i wygnanie Napoleona na Wyspę Świętej Heleny w 1815 r. zapoczątkowały okres białego terroru przeciwko wszystkim ludziom dawnego reżimu. Szybko okazało się, że przywróceni do władzy Burbonowie, jak stwierdził Talleyrand, „niczego nie zapomnieli i niczego się nie nauczyli”.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Radykałowie i ugodowcy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020