Historia

Ryzykowne wodowanie

Polityczne imiona statków

Szczytowe osiągnięcie powojennego przemysłu stoczniowego – największy statek, któremu w 1970 r. nadano imię „Manifest Lipcowy”. Szczytowe osiągnięcie powojennego przemysłu stoczniowego – największy statek, któremu w 1970 r. nadano imię „Manifest Lipcowy”. Henryk Rosiak / Forum
„Bierut” zardzewiał na Jeziorze Gorzkim, „Manifest Lipcowy” sprzedano na Zachód, a „Szczecin” popłynął do Niemiec. Jak kiedyś uprawiano politykę na wodzie.
SS Sołdek, pierwszy statek handlowy zbudowany w PRL.MOs810/Wikipedia CC BY 4.0 SS Sołdek, pierwszy statek handlowy zbudowany w PRL.

Gdy w Polsce Ludowej zwodowano pierwszy po wojnie statek w 1948 r., od razu zdano sobie sprawę z potencjału, jaki dla aparatu propagandy niosło to wydarzenie. Było jednocześnie tworzeniem tradycji, umacnianiem pamięci i konstruowaniem nowej tożsamości. Statek łączy w sobie wszystkie elementy, jakie według niemieckiego historyka Edgara Wolfruma są niezbędne dla kreowania polityki historycznej: flaga (bandera), hymn, godło, nazwa i nawet namiastka muzeum. Do tego odpowiednie inscenizacje i rytuały.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Ryzykowne wodowanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021