Historia

Przepis na Pearl Harbor

1940: operacja Judgement

Rysunek z prasy brytyjskiej przedstawiający typ samolotu użyty do ataku na flotę włoską w Tarencie. Rysunek z prasy brytyjskiej przedstawiający typ samolotu użyty do ataku na flotę włoską w Tarencie. Getty Images
Brytyjski atak lotniczy na włoską bazę w Tarencie w listopadzie 1940 r. zapoczątkował nową epokę w wojnie morskiej.
Baza Regia Marina w Tarencie, lata 30.Ernesto Burzagli/Wikipedia Baza Regia Marina w Tarencie, lata 30.

W chwili wybuchu drugiej wojny światowej brytyjska Royal Navy dzierżyła zaszczytny tytuł najpotężniejszej marynarki wojennej. We wrześniu 1939 r. miała do dyspozycji ok. 200 tys. ludzi (wliczając wyszkolonych rezerwistów i żołnierzy piechoty morskiej) i 1400 jednostek różnych typów. W tym najwięcej ze wszystkich flot pancerników, ciężkich krążowników i lotniskowców, ustępując niemieckiej Kriegsmarine jedynie liczbą okrętów podwodnych. Jednak nawet te wielkie siły nie mogły zapewnić całkowitej przewagi na wszystkich wodach znajdujących się w strefie zainteresowań brytyjskiego imperium – Royal Navy musiała działać jednocześnie na Atlantyku, Morzu Północnym, w kanale (tylko przez Brytyjczyków nazywanym „angielskim”), Oceanie Indyjskim, Morzach Czerwonym i Śródziemnym, by wymienić tylko najważniejsze z akwenów.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Historia; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Przepis na Pearl Harbor"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021