Historia

Klątwa jednego głosu

Szkodliwe liberum veto

Zgromadzenie obywateli szlacheckich na polu elekcyjnym. Przed namiotem marszałka stoi trzech posłów do senatu z aktem wyboru marszałka poselskiego. Wokół herby województw, ziem lennych I Rzeczpospolitej, obraz nieznanego malarza po 1776 r. Zgromadzenie obywateli szlacheckich na polu elekcyjnym. Przed namiotem marszałka stoi trzech posłów do senatu z aktem wyboru marszałka poselskiego. Wokół herby województw, ziem lennych I Rzeczpospolitej, obraz nieznanego malarza po 1776 r. FoKa / Forum
Liberum veto było swoiście polskim sposobem obrony „idealnego” ustroju Rzeczpospolitej, a jednocześnie zaporą wobec wszystkiego co obce.
Trupa Sicińskiego tak opisał Adam Mickiewicz w wierszu „Popas w Upicie” z 1825 r. „Szkaradne, starożytne nieboszczyka ciało./ Nogi długie i czarne sterczą mu jak szczudła,/ Ręce na krzyż złamane, twarz głęboko wchudła./ Oblicze wywędzone brud śmiertelny szpeci”.AN Trupa Sicińskiego tak opisał Adam Mickiewicz w wierszu „Popas w Upicie” z 1825 r. „Szkaradne, starożytne nieboszczyka ciało./ Nogi długie i czarne sterczą mu jak szczudła,/ Ręce na krzyż złamane, twarz głęboko wchudła./ Oblicze wywędzone brud śmiertelny szpeci”.

W opracowanej przez Aleksandra Brücknera „Encyklopedii staropolskiej” pod hasłem liberum veto znajduje się opis pośmiertnego losu Władysława Sicińskiego, niesławnego posła, który jako pierwszy zerwał sejm w roku 1652: „Do końca ubiegłego stulecia pokazywano w Upicie zmumifikowane jego zwłoki w białej koszuli w szafie zakrystii złożone”. Legenda o trupie Sicińskiego musiała być znana na Litwie, skoro nawiązał do niej Adam Mickiewicz w napisanym w 1825 r. wierszu „Popas w Upicie”: „Szkaradne, starożytne nieboszczyka ciało.

Polityka 48.2020 (3289) z dnia 24.11.2020; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Klątwa jednego głosu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021