Historia

Ile kosztuje suwerenność

Dlaczego Polska odrzuciła plan Marshalla

Plan Marshalla (napisany z błędem) jako pomoc USA dla hitlerowskich Niemiec – transparent propagandowy na manifestacji z okazji Międzynarodowego Dnia Walki o Pokój, Szczecin, październik 1949 r. Plan Marshalla (napisany z błędem) jako pomoc USA dla hitlerowskich Niemiec – transparent propagandowy na manifestacji z okazji Międzynarodowego Dnia Walki o Pokój, Szczecin, październik 1949 r. PAP
Radziecka władza odrzuciła plan Marshalla, bo ograniczyłby jej postępowanie „bez żadnego trybu” w Polsce czy Czechosłowacji.
Plakat amerykański Reyna Dirksena z 1947 r.EAST NEWS Plakat amerykański Reyna Dirksena z 1947 r.

Po godzinie 18.00 7 lipca 1947 r. Bolesław Bierut wezwał do siebie radzieckiego ambasadora. „Był bardzo poruszony” – napisał Benn Steil w wydanej w tym roku w Polsce książce „Plan Marshalla”. Prezydent wyrzucał dyplomacie, że przecież polski rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie amerykańskiej propozycji pomocy gospodarczej. Tymczasem w jego imieniu wypowiedziała się Moskwa. „Takie komunikaty stawiają kierownictwo Polskiej Partii Robotniczej w bardzo trudnej sytuacji w oczach partnerów z bloku demokratycznego”.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Historia; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile kosztuje suwerenność"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Emeryci na psychotropach

Potrafią wyłudzać recepty, tłumaczyć, że od leków, które nie uzależniają, mają alergię. I dlatego muszą brać psychotropy. A psychiatrzy przyznają: rekordziści potrafią brać je przez kilka lat.

Katarzyna Kaczorowska
26.09.2020