Historia

I swoi, i obcy

Cezary Obracht-Prondzyński o Kaszubach i historii

Chór kaszubski z 1932 r. Chór kaszubski z 1932 r. Polona
O odrębności Kaszubów opowiada prof. Cezary Obracht-Prondzyński.
Mieszkanki Kaszub w strojach regionalnych podczas uroczystości rocznicowych zaślubin Polski z morzem, Puck, luty 1938 r.EAST NEWS Mieszkanki Kaszub w strojach regionalnych podczas uroczystości rocznicowych zaślubin Polski z morzem, Puck, luty 1938 r.

MARTYNA BUNDA: – W powszechnie znanej historii Polski Kaszuby to zamki z czerwonej cegły – terytorium Krzyżaków.
CEZARY OBRACHT-PRONDZYŃSKI: – Krzyżacy to jeden z wielu obecnych na tych ziemiach zakonów. Ich wyjątkowa rola polegała na tym, że stworzyli silne państwo. Ale te miejsca przyciągały też kartuzów, cystersów oraz szereg innych zakonników z bardzo różnych stron świata. Ich wiedzę i biblioteki.

A za nimi docierali osadnicy. To jest historia wspaniała, a jednocześnie tragiczna, bo osadnicy przyjeżdżali przecież na miejsce zwolnione przez wymordowanych w czasie wojen albo zdziesiątkowanych przez zarazy.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "I swoi, i obcy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Smartfonowa rewolucja według Wiśniewskiego

Czy świat wszechobecnych i wszechmocnych smartfonów jest tym, o czym marzyliśmy? A bezprzewodowa ewolucja stale przyspiesza.

Mariusz Herma
19.10.2021