Historia

Co Mątwy zmąciły

Co zmąciła bitwa pod Mątwami

Zygmunt I Stary i Bona wraz z dworem podczas buntu szlachty nazwanego wojną kokoszą, obraz Henryka Rodakowskiego, 1872 r. Zygmunt I Stary i Bona wraz z dworem podczas buntu szlachty nazwanego wojną kokoszą, obraz Henryka Rodakowskiego, 1872 r. Artepics/agefotostock / EAST NEWS
Dylematy szlacheckich obywateli: stanąć za demokracją stanową czy za królewskim majestatem?
Portret królowej Ludwiki Marii Gonzagi,
żony Jana Kazimierza, pędzla Ferdinanda Bola, XVII w.Fine Art Images/Image State/EAST NEWS Portret królowej Ludwiki Marii Gonzagi, żony Jana Kazimierza, pędzla Ferdinanda Bola, XVII w.

Pierwsze odnotowane ślady wojny domowej w Polsce znajdziemy u Galla Anonima w opisie sytuacji po śmierci Mieszka II ok. 1038 r.: „Albowiem niewolnicy powstali na panów, wyzwoleńcy przeciw szlachetnie urodzonym, sami się do rządów wynosząc. Nadto jeszcze porzucając wiarę katolicką – czego nie możemy wypowiedzieć bez płaczu i lamentu – podnieśli bunt przeciw biskupom i kapłanom Bożym i niektórych z nich, jakoby w najzaszczytniejszy sposób, mieczem zgładzili, a innych, rzekomo godnych lichszej śmierci, ukamienowali”.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Historia; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Co Mątwy zmąciły"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021