Historia

Gorzej niż prostytutka

Ernestyna Potowska: ikona sufrażystek

Ernestyna Potowska, zdjęcie z ok. 1860 r. Ernestyna Potowska, zdjęcie z ok. 1860 r. Getty Images
Żydówka, która radziła podeptać Biblię, kobieta, która występowała przeciwko dominacji mężczyzn. Ernestyna Potowska, XIX-wieczna sufrażystka, budziła skrajne emocje.
Robert Owen, socjalista, który zachęcił Ernestynę Potowską do wystąpień publicznych, zdjęcie z ok. 1860 r.Getty Images Robert Owen, socjalista, który zachęcił Ernestynę Potowską do wystąpień publicznych, zdjęcie z ok. 1860 r.

Zagadka skryta wewnątrz łamigłówki – trudno o określenie, które trafniej charakteryzowałoby jej pochodzenie. Wiadomo tylko, że urodziła się w 1810 r. w Piotrkowie Trybunalskim – wszystko inne jest domysłem. Prawdopodobnie nie nazywała się Potowska. Jej ojcem miał być rabin miejscowej gminy żydowskiej, ale w archiwach nie natrafiono na członka gminy o tym nazwisku. Kandydatem na ojca mógłby być np. zmarły w 1831 r. Aron Piotrkowski vel Pieterkowski, dyrektor miejscowej szkoły religijnej.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Historia; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorzej niż prostytutka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021