Historia

Ostatni jeniec

Ostatni niemiecki jeniec

Jeńcy niemieccy czekają na posiłek przed mesą w obozie Breckinridge w Kentucky, 1943 r. Jeńcy niemieccy czekają na posiłek przed mesą w obozie Breckinridge w Kentucky, 1943 r. Getty Images
W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.
Kadr z filmu propagandowego, jaki wyświetlano jeńcom niemieckim w USA, „Herr Meets Hare” – królik Bugs udaje Hitlera przed Hermannem Göringiem.materiały prasowe Kadr z filmu propagandowego, jaki wyświetlano jeńcom niemieckim w USA, „Herr Meets Hare” – królik Bugs udaje Hitlera przed Hermannem Göringiem.

Obóz jeniecki Camp Deming w Nowym Meksyku 21 września 1945 r. 26-letni Georg Gaertner idzie w stronę ogrodzenia, kryjąc się w cieniu baraków. Noc jest księżycowa, na pustyni widno, jednak były sierżant Afrika Korps jest zdeterminowany, by uciec. Wojna skończyła się kilka miesięcy temu i jeńcy mają być zabrani z USA do Europy, a Gaertner boi się, że zostanie odesłany do rodzinnego Schweidnitz, teraz Świdnicy, prosto w ręce Rosjan.

O godz. 21 jeniec zaczyna czołgać się pod podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni jeniec"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021