Historia

Prasa ’89

Jak rodziła się współczesna polska prasa

Neony z tytułami prasy polskiej. Neony z tytułami prasy polskiej. Zbyszko Siemaszko / Forum
Dzisiaj słyszymy, że rządzącym wymarzył się nowy ład medialny. Jeśli jego zwiastunem ma być TVP i zakup prasy przez państwową spółkę, to pogratulować.
Posiedzenie Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa‑Książka‑Ruch w Warszawie, wrzesień 1990 r. Szef pierwszej Komisji Jerzy Drygalski siedzi z lewej, członek Komisji i redaktor naczelny POLITYKI Jan Bijak drugi z prawej.Teodor Walczak/PAP Posiedzenie Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa‑Książka‑Ruch w Warszawie, wrzesień 1990 r. Szef pierwszej Komisji Jerzy Drygalski siedzi z lewej, członek Komisji i redaktor naczelny POLITYKI Jan Bijak drugi z prawej.

Dzisiejszy rynek mediów ukształtował się po 1989 r. w ciągu pierwszych 2–3 lat transformacji. Wówczas jego budowa była manifestem nowego ustroju, a także jednym z pierwszych i największych projektów prywatyzacyjnych III RP. W kwietniu 1990 r. powstała Komisja Likwidacyjna Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa-Książka-Ruch. Miała zastąpić hegemonicznego molocha poprzedniego reżimu i zaproponować nowy porządek prasowy sprzyjający pluralizmowi w mediach. Do tej pory RSW kontrolowała 90 proc.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Prasa ’89"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021