Historia

Podwójna legenda Gallipoli

Żołnierz sił ANZAC znosi rannego z pola walki, półwysep Gallipoli, 1915 r. Żołnierz sił ANZAC znosi rannego z pola walki, półwysep Gallipoli, 1915 r. Getty Images
Żołnierz z pociskiem i żołnierz z osłem walczący podczas największej operacji desantowej I wojny stali się bohaterami państw, które potrzebowały nowych mitów założycielskich.
John Simpson (z prawej) ze swoim osłem i rannym żołnierzem podczas walk o Gallipoli.AN John Simpson (z prawej) ze swoim osłem i rannym żołnierzem podczas walk o Gallipoli.

Strzelec armii tureckiej Seyit Onbaşi w czasie bitwy o półwysep Gallipoli w marcu 1915 r. pełnił służbę na stanowisku artyleryjskim w jednym z fortów broniących Brytyjczykom wejścia do cieśnin czarnomorskich. Gdy w wyniku ciężkiego ostrzału z pokładów brytyjskich okrętów uszkodzony został dźwig służący do ładowania pocisków artyleryjskich dużego kalibru, podobno Onbasi na własnych plecach dźwigał i własnymi rękoma ładował amunicję o wadze przekraczającej 200 kg do działa kalibru 240 mm. Dzięki temu możliwy był dalszy ostrzał nieprzyjacielskiej floty, a nawet udało się trafić i uszkodzić brytyjski pancernik HMS Ocean.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Historia; s. 59

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021