Historia

Harpia w koronie

Harpie w koronie: barwne dzieje europejskich władczyń

Caryca Katarzyna II w szatach koronacyjnych; portret nieznanego malarza, po 1762 r. Caryca Katarzyna II w szatach koronacyjnych; portret nieznanego malarza, po 1762 r. EAST NEWS
Kobiety, które sięgały po realną władzę, były posądzane o intrygi, rozwiązłość i działania na szkodę kraju. Samodzielne królowe wywoływały nienawiść.
Święta Kinga; obraz w kościele klasztornym klarysek w Starym Sączu, XVII w.materiały prasowe Święta Kinga; obraz w kościele klasztornym klarysek w Starym Sączu, XVII w.

Kobiety faktycznie sprawujące władzę uważa się w historii za ewenement. Nawet w przypadku koronowanych głów faktyczne sprawstwo – rozumiane jako nadawanie biegu dziejom – zarezerwowane było dla mężczyzn, którzy stanowili prawo i toczyli wojny. Kobiety, takie jak Eleonora Akwitańska (1122–1204), feudalna władczyni połowy ziem we Francji, regentka królestwa Anglii, która umożliwiła zdobycie korony trzem mężczyznom, służą co najwyżej jako wyjątek potwierdzający regułę.

Badania przeprowadzone przez antropolożkę Paulę Sabloff z Instytutu Santa Fe w Nowym Meksyku każą jednak nieco skorygować ten obraz.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Harpia w koronie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001