Historia

Gwardziści szacha

Epopeja polskich gwardzistów

Żołnierze batalionu Bagaderan w Tebrizie podczas wyjścia z Persji w styczniu 1839 r., obraz z epoki. Żołnierze batalionu Bagaderan w Tebrizie podczas wyjścia z Persji w styczniu 1839 r., obraz z epoki. BEW
Polacy przymusowo wcielani do armii rosyjskiej na Kaukazie uciekali do Persji, by służyć w tamtejszym wojsku.
Cytadela w Heracie, którą szturmował Izydor Borowski, rycina z XIX w.BEW Cytadela w Heracie, którą szturmował Izydor Borowski, rycina z XIX w.

„Wiem oszuści, jak dokuczacie Polakom, wiem, że wy niechlujni jak świnie, nie dopuszczacie ich do wspólnych kotłów. A nie wiecież wy podlecy, że car każdego swego żołnierza jednakowo ceni, czy on Ruskij, czy Polak? Jeżeli nie wiecie, to ja was sucze syny pałkami nauczę. Gdy się dowiem, że Polaków będziecie nazywać bezmózgimi, albo polskimi mordami, albo buntowszczykami, wtedy was na śmierć zaćwiczę rózgami!”. Te słowa w obronie Polaków siłą wcielonych do garnizonów na Kaukazie po upadku powstania listopadowego wykrzyczał w 1839 r.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Historia; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwardziści szacha"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Tłukliwe dzieła sztuki

W poszukiwaniu dzieł sztuki – szczególnie tych z ceramiki czy szkła – nie trzeba koniecznie wybierać się do galerii czy na targi. Czasami wystarczy zajrzeć do kredensu babci.

Anna Maga
27.04.2021