Historia

Z lewa na prawo

Konserwatywna kontrrewolucja lat 70.

Kadr z filmu „Znikający punkt”, 1971 r. Kadr z filmu „Znikający punkt”, 1971 r. EAST NEWS
Ponad 40 lat temu świat zmęczony rewolucją młodych skręcił w stronę konserwatyzmu.
Dla premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej Deng Xiaopinga można znaleźć wspólny mianownik – porzucenie wartości socjalistycznych na rzecz liberalnych reform.Getty Images Dla premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher i przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej Deng Xiaopinga można znaleźć wspólny mianownik – porzucenie wartości socjalistycznych na rzecz liberalnych reform.

Naga kobieta jeździ motocyklem gdzieś po pustkowiu Zachodniego Wybrzeża – to jedna ze scen amerykańskiego filmu „Znikający punkt”. Jego bohater, Kowalski, weteran wojny w Wietnamie, stracił w życiu niemal wszystko. W sportowym dodge’u challengerze ucieka przed policyjną obławą. Pomaga mu w tym przez radio, informując o ustawionych zaporach, radiowy DJ, niewidomy Afroamerykanin. Nazywa Kowalskiego „samotnym buntownikiem Dzikiego Zachodu”. Film, który trafił do amerykańskich kin w 1971 r.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Z lewa na prawo"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wyrzucona ze szkoły za poglądy. Gdzie się podziało katolickie miłosierdzie?

17-letnią działaczkę Młodej Lewicy relegowano tuż przed klasyfikacją, dzień po wezwaniu na przesłuchanie w sprawie rzekomej organizacji Strajków Kobiet. Jak ma zaliczyć rok szkolny – dyrekcja nie raczyła poinformować.

Mateusz Witczak
05.05.2021