Historia

Kościół zagubiony w wolności

Kościół zagubiony w wolności. Rozmowa z biografem ks. Tischnera

Ksiądz profesor Józef Tischner (1931–2000) w Łopusznej, gdzie spędził dzieciństwo,1994 r. 12 marca przypada 90-lecie jego urodzin. Ksiądz profesor Józef Tischner (1931–2000) w Łopusznej, gdzie spędził dzieciństwo,1994 r. 12 marca przypada 90-lecie jego urodzin. Wojciech Druszcz
Józef Tischner przestrzegał, że kiedy Kościół uzyska zbyt duży wpływ na władzę świecką, może stracić władzę we wspólnocie wiernych. I to się sprawdziło – ocenia Wojciech Bonowicz, biograf ks. Tischnera.
Wojciech BonowiczDawid Zuchowicz/Agencja Gazeta Wojciech Bonowicz

BARTEK DOBROCH: – 20 lat po śmierci księdza Józefa Tischnera jego teksty z lat 90. brzmią, jakby pisał je wczoraj.
WOJCIECH BONOWICZ: – Dziś obserwujemy apogeum procesów, które się wtedy zaczynały. Już na początku lat 90. Tischner zwracał uwagę, iż klimat wokół Kościoła – wtedy bardzo przychylny – może się zmienić. Pisał to w kontekście powrotu katechezy do szkół. Podkreślał, że istotne jest, co się na tej katechezie będzie wykładać i czy to na pewno będzie chrześcijaństwo.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Rozmowy Polityki; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Kościół zagubiony w wolności"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021