Historia

Dom Wschodni

Rozmowa z prezesem Ośrodka KARTA Zbigniewem Gluzą o bitwie warszawskiej i kosztach traktatu ryskiego

Delegaci gotowi do podpisania traktatu pokojowego pomiędzy Polską, Rosją i Ukrainą, Ryga, 18 marca 1921 r. Delegaci gotowi do podpisania traktatu pokojowego pomiędzy Polską, Rosją i Ukrainą, Ryga, 18 marca 1921 r. Forum
Podpisany 100 lat temu pokój z Rosją sowiecką zapamiętaliśmy jako zwycięski, ale zawarliśmy go kosztem Ukrainy i Białorusi – ocenia Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka KARTA.
Członkowie Mieszanej Komisji Granicznej, jednego z organów wykonawczych traktatu ryskiego.Polona Członkowie Mieszanej Komisji Granicznej, jednego z organów wykonawczych traktatu ryskiego.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Układ w Rydze podpisany 18 marca 1921 r. zakończył wyczerpującą wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczył granicę Rzeczpospolitej na wschodzie. W odrodzonej niedawno Polsce przyjęto go z ulgą, ale negocjacje były burzliwe, a podczas rozmów dochodziło do licznych zwrotów akcji.
ZBIGNIEW GLUZA: – Nawet początkowy skład polskiej delegacji był bezprecedensowy, łączył bowiem przedstawicielstwa i rządu, i Sejmu Ustawodawczego. Ten ostatni reprezentowało sześciu posłów z najważniejszych stronnictw.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Dom Wschodni"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021