Historia

Na muszce Puszczaków

Komandosi hrabiego Potockiego

Kurpie, rycina Jana Nepomucena Lewickiego z 1841 r. Kurpie, rycina Jana Nepomucena Lewickiego z 1841 r. Polona
Kurpie słynęli z celnego oka i umiłowania wolności. To sprawiło, że byli pierwszorzędnymi obrońcami Rzeczpospolitej. Hrabia Potocki stworzył z nich jednostkę, dzisiaj powiedzielibyśmy, komandosów.
Hrabia Jan Potocki na obrazie Antona Graffa, 1785 r.Forum Hrabia Jan Potocki na obrazie Antona Graffa, 1785 r.

Twierdzi się powszechnie, że pierwszym, który wykorzystał w wojsku strzeleckie umiejętności Kurpiów, był generał Tadeusz Kościuszko. Miał w pamięci wyczyny amerykańskich riflemenów (strzelców wyborowych), dziesiątkujących szeregi brytyjskiej armii. Nie jest to prawda. Weteran wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych po powrocie do kraju zwrócił uwagę na raport znanego w całej Warszawie ekscentryka, ale i człowieka wielu talentów – hrabiego Jana Potockiego. Hrabia w 1787 r. zaszył się w nieprzebytych borach wschodniego Mazowsza, by na własnej skórze doświadczyć losu bohatera niezwykle wówczas poczytnej książki – Robinsona Crusoe.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Historia; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Na muszce Puszczaków"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021