Historia

Oszczerstwo krwi

Oszczerstwo ks. Guza

Obraz rzekomego mordu rytualnego wiszący w katedrze sandomierskiej Karol de Prevot namalował w pierwszej poł. XVIII w. na zlecenie proboszcza Stefana Żuchowskiego, zagorzałego antysemity. Od 2006 r. był zasłonięty, w 2014 r. go odsłonięto, ale umieszczono przy nim tablicę wyjaśniającą, że przedstawia nieprawdę: „Wydarzenie to nie jest zgodne z prawdą historyczną, a co więcej nigdy nie mogło mieć miejsca”. Obraz rzekomego mordu rytualnego wiszący w katedrze sandomierskiej Karol de Prevot namalował w pierwszej poł. XVIII w. na zlecenie proboszcza Stefana Żuchowskiego, zagorzałego antysemity. Od 2006 r. był zasłonięty, w 2014 r. go odsłonięto, ale umieszczono przy nim tablicę wyjaśniającą, że przedstawia nieprawdę: „Wydarzenie to nie jest zgodne z prawdą historyczną, a co więcej nigdy nie mogło mieć miejsca”. Grzegorz Bogacz / Forum
Komisja Dyscyplinarna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego umorzyła dochodzenie w sprawie ks. prof. Tadeusza Guza, który stwierdził, że mordowanie przez Żydów chrześcijańskich dzieci i toczenie ich krwi na macę może opierać się na historycznych faktach.
Ks. Tadeusz Guz.Krzysztof Ćwik/Agencja Gazeta Ks. Tadeusz Guz.

Decyzja Komisji nie liczy się z ustaleniami badaczy ani z nauczaniem Kościoła. Kościół współczesny jasno stwierdza, że nigdy nie było żydowskiego mordu rytualnego, a chrześcijanin takie insynuacje musi potępić jako oszczerstwa obraźliwe wobec narodu żydowskiego.

Dwie instytucje wydały po umorzeniu dochodzenia ostre oświadczenia: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zygmunt Stępiński, dyrektor POLIN, napisał: „Szanując autonomię uczelni, nie mogę milczeć, gdy w świat idzie przekaz rodem z »Protokołów mędrców Syjonu«, nazistowskiej czy stalinowskiej propagandy.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Oszczerstwo krwi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021