Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Chorwaci później w domu

Kiedy Chorwaci pojawili się w Dalmacji

Ruiny Salony. Ruiny Salony. Getty Images
Dotychczas przyjmowano, że najazd Słowian, w tym Chorwatów, w VII w. brutalnie zakończył panowanie Bizancjum i późny antyk w Dalmacji. Nowa teoria przesuwa ich osiedlanie się o wiek później.
Pozostałości zespołu bazylik w Podvršje
koło Ljubača, gdzie odkryto warstwy
spalenizny VII w.materiały prasowe Pozostałości zespołu bazylik w Podvršje koło Ljubača, gdzie odkryto warstwy spalenizny VII w.

W trakcie wędrówek ludów po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego Słowianie byli jednymi z tych, którzy ugrali najwięcej, zajmując ogromną część Europy i wpływając na kształt geopolityki kontynentu. Jednak sam proces, w którym poszczególne grupy Sklawenów posuwały się ze wschodu na zachód, jest przedmiotem licznych dyskusji i sporów. Problem polega na tym, że źródła tekstowe na temat Słowian są mizerne, w archeologii niełatwo ich tropić, a potrzeba budowania dumnej przeszłości sprawia, że często nawet wśród historyków wygrywają życzeniowe wersje wydarzeń. Każdy naród ma przecież oczekiwania i wyobrażenia na temat swoich prapoczątków.

My chyba zdążyliśmy się już pogodzić z tym, że Prasłowianie nie byli budowniczymi Biskupina. Chorwaci być może będą musieli pożegnać się z mitem o najeździe i osiedleniu się Słowian w Dalmacji w VII w. Przynajmniej tak uważa Danijel Džino, historyk i archeolog chorwackiego pochodzenia z australijskiego Macquarie University, autor wydanej w 2020 r. przez prestiżowe wydawnictwo Routledge książki „From Justinian to Branimir. The Making of the Middle Ages in Dalmatia” (Od Justyniana do Branimira. O początkach średniowiecza w Dalmacji).

Upadek Salony

Cesarstwo zachodniorzymskie przestało istnieć w 476 r., gdy ostatniego cesarza Romulusa Augustulusa obalił germański wódz Odoaker. Frankowie, Anglosasi, Burgundowie, Ostrogoci, Swebowie, Wizygoci, Wandalowie podzielili ziemie cesarstwa między siebie, tworząc podwaliny średniowiecznej Europy. Jednak w Dalmacji koniec antyku wyglądał inaczej. Do 480 r. rządził nią nadal tytułujący się cesarzem Juliusz Nepos, a 8 lat później została włączona do italskiego królestwa Ostrogotów. Jego król, Teodoryk, wielbiciel tradycji antycznej, zachował rzymski system administracyjno-podatkowy, łagodził konflikty między ludnością rzymską a Gotami, których w Dalmacji było niewielu, a w rządzeniu pomagali im lokalni dostojnicy.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Chorwaci później w domu"
Reklama