Historia

Chorwaci później w domu

Kiedy Chorwaci pojawili się w Dalmacji

Ruiny Salony. Ruiny Salony. Getty Images
Dotychczas przyjmowano, że najazd Słowian, w tym Chorwatów, w VII w. brutalnie zakończył panowanie Bizancjum i późny antyk w Dalmacji. Nowa teoria przesuwa ich osiedlanie się o wiek później.
Pozostałości zespołu bazylik w Podvršje
koło Ljubača, gdzie odkryto warstwy
spalenizny VII w.materiały prasowe Pozostałości zespołu bazylik w Podvršje koło Ljubača, gdzie odkryto warstwy spalenizny VII w.

W trakcie wędrówek ludów po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego Słowianie byli jednymi z tych, którzy ugrali najwięcej, zajmując ogromną część Europy i wpływając na kształt geopolityki kontynentu. Jednak sam proces, w którym poszczególne grupy Sklawenów posuwały się ze wschodu na zachód, jest przedmiotem licznych dyskusji i sporów. Problem polega na tym, że źródła tekstowe na temat Słowian są mizerne, w archeologii niełatwo ich tropić, a potrzeba budowania dumnej przeszłości sprawia, że często nawet wśród historyków wygrywają życzeniowe wersje wydarzeń.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Chorwaci później w domu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015