Historia

Detektyw a historyk

Śledztwo Szaroty w sprawie śmierci Starzyńskiego

Prezydent Warszawy Stefan Starzyński, wrzesień 1938 r. Prezydent Warszawy Stefan Starzyński, wrzesień 1938 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tomasz Szarota przeprowadził własne śledztwo, pewnie poruszając się w gąszczu sprzecznych dowodów.
materiały prasowe

Gdyby istniała pozycja oficjalnego historyka Trójkąta Weimarskiego, instytucji wyrosłej z doświadczeń ostatnich 100 lat, wojen niemiecko-francuskich i niemiecko-polskich, Tomasz Szarota byłby optymalnym kandydatem.

Europejski intelektualista, obracający się w kręgu trzech kultur. Liczne prace tłumaczone, co ciekawe, bardziej na niemiecki niż na francuski. Znany z rzetelności, oczytania, braku tzw. parcia na szkło. Siedzi sobie badacz za biurkiem, pisze. Kto zechce, przeczyta i nieco wiedzy mu przyrośnie.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Detektyw a historyk"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015