Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Niespaleni

Hans Küng i Uta Ranke-Heinemann: kościelni buntownicy i ich wizja katolicyzmu

Küng wielokrotnie podkreśla w swych wspomnieniach, że nie jest Lutrem – nigdy nie zerwał z Kościołem, a i Watykan go nie ekskomunikował. Küng wielokrotnie podkreśla w swych wspomnieniach, że nie jest Lutrem – nigdy nie zerwał z Kościołem, a i Watykan go nie ekskomunikował. Nicolas Armer/EPA / PAP
W Niemczech niemal równocześnie zmarły dwie sztandarowe postaci religijnych buntowników – Hans Küng i Uta Ranke-Heinemann. Dlaczego oboje nie mieścili się w Kościele powszechnym?
Hans Küng (1928–2021), szwajcarski profesor teologii. Küng pozbawiony możliwości oficjalnego nauczania, poświęcił się wyodrębnianiu z wielkich religii wspólnego „etosu światowego”. Jeździł po świecie, by dyskutować z wybitnymi przedstawicielami różnych wyznań.Getty Images Hans Küng (1928–2021), szwajcarski profesor teologii. Küng pozbawiony możliwości oficjalnego nauczania, poświęcił się wyodrębnianiu z wielkich religii wspólnego „etosu światowego”. Jeździł po świecie, by dyskutować z wybitnymi przedstawicielami różnych wyznań.

Objęty zakazem nauczania za podważanie dogmatu o nieomylności papieża ks. profesor Hans Küng zmarł w Tybindze. A w Essen odeszła Uta Ranke-Heinemann, pierwsza profesorka teologii katolickiej, także pozbawiona katolickiej katedry za kwestionowanie dogmatu o niepokalanym poczęciu. Urodzeni w latach 1927–28 byli równolatkami i na swój sposób odwrotnością Josepha Ratzingera, czyli Benedykta XVI, pilnującego teologii „odgórnej”. Küng jako szwajcarski rzecznik kolegialności w Kościele i teologii „oddolnej”, a Ranke-Heinemann jako wojująca profesorka teologii katolickiej.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Historia. Esej; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Niespaleni"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >