Historia

Niespaleni

Hans Küng i Uta Ranke-Heinemann: kościelni buntownicy i ich wizja katolicyzmu

Küng wielokrotnie podkreśla w swych wspomnieniach, że nie jest Lutrem – nigdy nie zerwał z Kościołem, a i Watykan go nie ekskomunikował. Küng wielokrotnie podkreśla w swych wspomnieniach, że nie jest Lutrem – nigdy nie zerwał z Kościołem, a i Watykan go nie ekskomunikował. Nicolas Armer/EPA / PAP
W Niemczech niemal równocześnie zmarły dwie sztandarowe postaci religijnych buntowników – Hans Küng i Uta Ranke-Heinemann. Dlaczego oboje nie mieścili się w Kościele powszechnym?
Hans Küng (1928–2021), szwajcarski profesor teologii. Küng pozbawiony możliwości oficjalnego nauczania, poświęcił się wyodrębnianiu z wielkich religii wspólnego „etosu światowego”. Jeździł po świecie, by dyskutować z wybitnymi przedstawicielami różnych wyznań.Getty Images Hans Küng (1928–2021), szwajcarski profesor teologii. Küng pozbawiony możliwości oficjalnego nauczania, poświęcił się wyodrębnianiu z wielkich religii wspólnego „etosu światowego”. Jeździł po świecie, by dyskutować z wybitnymi przedstawicielami różnych wyznań.

Objęty zakazem nauczania za podważanie dogmatu o nieomylności papieża ks. profesor Hans Küng zmarł w Tybindze. A w Essen odeszła Uta Ranke-Heinemann, pierwsza profesorka teologii katolickiej, także pozbawiona katolickiej katedry za kwestionowanie dogmatu o niepokalanym poczęciu. Urodzeni w latach 1927–28 byli równolatkami i na swój sposób odwrotnością Josepha Ratzingera, czyli Benedykta XVI, pilnującego teologii „odgórnej”. Küng jako szwajcarski rzecznik kolegialności w Kościele i teologii „oddolnej”, a Ranke-Heinemann jako wojująca profesorka teologii katolickiej.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Historia. Esej; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Niespaleni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021