Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Skruszone mury

Koniec krzyżowców w Ziemi Świętej

„Obrona Akki”. Na murach w centrum marszałek joannitów Mateusz z Clermont, obraz z 1840 r. „Obrona Akki”. Na murach w centrum marszałek joannitów Mateusz z Clermont, obraz z 1840 r. Getty Images
Upadek Akki 730 lat temu przypieczętował upadek Królestwa Jerozolimskiego i koniec krzyżowców w Ziemi Świętej. A zaczęło się od plotki o uwiedzionej chrześcijance.
Muzułmański wojownik osłania tarczą saperów podkopujących mury Akki, ilustracja z XIV-wiecznego manuskryptu.Wikipedia Muzułmański wojownik osłania tarczą saperów podkopujących mury Akki, ilustracja z XIV-wiecznego manuskryptu.

Egipcjanie przybyli pod Akkę, stolicę Królestwa Jerozolimskiego, 5 kwietnia 1291 r. Przerażeni mieszkańcy ze szczytów murów mogli podziwiać otaczającą miasto 45-tysięczną armię mameluków, chyba najlepszą w całym ówczesnym świecie. Ich wódz, sułtan Al-Aszraf Chalil, kazał rozbić swój czerwony namiot naprzeciw wieży Legata, wśród winnic i ogrodów. Przyprowadził ze sobą 100 machin miotających, w tym dwa wielkie trebusze – „Zwycięzcę” i „Wściekłego”, które miały niebawem dać się we znaki obrońcom.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Skruszone mury"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014