„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Kiedy świat okazał się wielki

Śmierć Magellana

Dziewiętnastowieczne wyobrażenie ostatnich chwil Magellana, rycina nieznanego autora z 1860 r. Dziewiętnastowieczne wyobrażenie ostatnich chwil Magellana, rycina nieznanego autora z 1860 r. Getty Images
500 lat temu z ręki filipińskiego wodza Lapu-Lapu zginął Ferdynand Magellan. Wielki żeglarz i odkrywca padł ofiarą nie tylko zatrutych strzał krajowców, ale i własnej pychy.
Maris Pacifici na XVI-wiecznej mapie Abrahama Orteliusa; w centrum statek Magellana Victoria.Helmink Antique Maps/Wikipedia Maris Pacifici na XVI-wiecznej mapie Abrahama Orteliusa; w centrum statek Magellana Victoria.

Przez większość życia ten poddany króla Hiszpanii Karola I nosił portugalskie nazwisko Fernão de Magalhães. Był Portugalczykiem, tym językiem się posługiwał i władcom tego małego żeglarskiego imperium służył. Zaledwie dwunastoletni, wcześnie osierocony szlachcic, rozpoczął służbę i edukację na dworze Jana II, obdarzonego przydomkiem Doskonały. Jeśli liczył na zrobienie kariery, plany zniweczyła śmierć protektora. Kolejny władca, Manuel I (ten przeszedł do historii jako Szczęśliwy), okazał się małostkowym religijnym fanatykiem i do tego wrogo nastawionym do dworu poprzednika.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiedy świat okazał się wielki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021