Historia

Cisza Ryni, furia Utah

Niezwykłe dzieje ryńskiej barki

Barka z Ryni i odkrywca jej historii, profesor hydrologii Artur Magnuszewski. Barka z Ryni i odkrywca jej historii, profesor hydrologii Artur Magnuszewski. Stanisław Ciok / Polityka
Stara barka zacumowana na Jeziorze Zegrzyńskim okazała się barką desantową z operacji Overlord. Amerykańscy żołnierze 77 lat temu dopłynęli nią na plażę Normandii. Oprócz niej na świecie pozostała jeszcze jedna.
Pływający Państwowy Teatr Ziemi Mazowieckiej przycumowany przed spektaklem. Przy trapie widać drewnianą budkę kasy biletowej.M. Holzman Pływający Państwowy Teatr Ziemi Mazowieckiej przycumowany przed spektaklem. Przy trapie widać drewnianą budkę kasy biletowej.

Do wsi Rynia przyholowano barkę jesienią 1980 r. i na stałe zacumowano przy nabrzeżu – emerytura wysłużonego sprzętu. W papierach figurowała jako „świetlica pływająca”. Parę miesięcy wcześniej Politechnika Warszawska przejęła ją od Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego w Warszawie i nie bardzo wiedziała, co z tą schedą zrobić. Krypa z drewnianą nadbudówką, wewnątrz ślady licznych działań człowieka – pośrodku pokładu duża sala, na rufie i dziobie mniejsze pomieszczenia. To na rufie zagadkowe – oddzielone szczelną grodzią, pełne podpór stropowych przystosowanych do wieszania jakichś przedmiotów.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Cisza Ryni, furia Utah"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021