„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Zemsta na wroga

Prof. Andrzej Paczkowski i prof. Paweł Machcewicz o powojennych rozliczeniach ze zbrodniami

Francuzki oskarżone o współżycie z Niemcami prowadzone po ulicach Paryża boso,
z ogolonymi głowami i wymalowanymi na czole swastykami. Francuzki oskarżone o współżycie z Niemcami prowadzone po ulicach Paryża boso, z ogolonymi głowami i wymalowanymi na czole swastykami. Getty Images
O porachunkach i procesach opowiadają prof. Andrzej Paczkowski i prof. Paweł Machcewicz, autorzy książki „Wina, kara, polityka. Rozliczenia ze zbrodniami II wojny światowej”.
Egzekucja węgierskiego dziennikarza i zaufanego nazistowskiego współpracownika Ferenca Rajnissa, który w czasie okupacji hitlerowskiej był ministrem religii i edukacji w rządzie Ferenca Szálasiego. Budapeszt, 12 marca 1946 r.Michael Ochs Archives/Getty Images Egzekucja węgierskiego dziennikarza i zaufanego nazistowskiego współpracownika Ferenca Rajnissa, który w czasie okupacji hitlerowskiej był ministrem religii i edukacji w rządzie Ferenca Szálasiego. Budapeszt, 12 marca 1946 r.

MARCIN ZAREMBA: – Symbolem powojennych rozliczeń jest Norymberga. Ale gdy międzynarodowy trybunał rozpoczynał pracę, już zdążyła opaść fala gwałtownej, oddolnej zemsty. Z czego wynikała?
ANDRZEJ PACZKOWSKI: – Zjawisko oddolnego odwetu było powszechne. Zaczęło się od akcji organizacji konspiracyjnych w różnych krajach – dokonywano zamachów na kolaborantów.

Czym innym jest wyrok Polskiego Państwa Podziemnego na kolaborancie, np. Igo Symie, poprzedzony uproszczoną, ale jednak procedurą prawną, a czym innym spontaniczny samosąd.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Historia; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Zemsta na wroga"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021