Historia

Pojedynek z mitami

Operacja Barbarossa: pojedynek z mitami

Piechota Armii Czerwonej, maj 1942 r. Piechota Armii Czerwonej, maj 1942 r. AKG / BEW
O propagandowym i prawdziwym obrazie wojny między III Rzeszą a ZSRR w 80. rocznicę operacji Barbarossa opowiada Borys Sokołow, autor książki „Straszliwe zwycięstwo”.
Brytyjskie czołgi ładowane na statki, którymi popłyną do ZSRR, październik 1941 r.AP/EAST NEWS Brytyjskie czołgi ładowane na statki, którymi popłyną do ZSRR, październik 1941 r.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Najpopularniejsza w Rosji bulwarówka „Komsomolskaja Prawda” napisała niedawno, że 22 czerwca 1941 r. na ZSRR napadła III Rzesza w towarzystwie wszystkich niemal europejskich narodów. Wedle tej narracji była to paneuropejska krucjata przeciw Rosji. Czy właśnie tak wygląda dziś w Rosji pamięć o operacji Barbarossa?
BORYS SOKOŁOW: – W Rosji oficjalna pamięć o wielkiej wojnie ojczyźnianej podąża koleinami wydrążonymi jeszcze w czasach radzieckich.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pojedynek z mitami"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021