Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Tajemnica generałów

1981: zamach stanu czy stan wojenny

Przeciwnik gen. Jaruzelskiego gen. Włodzimierz Sawczuk (za stołem prezydialnym drugi z lewej), na konferencji MON w 1980 r. Przeciwnik gen. Jaruzelskiego gen. Włodzimierz Sawczuk (za stołem prezydialnym drugi z lewej), na konferencji MON w 1980 r. Archiwum Franciszka Puchały / EAST NEWS
W czerwcu 1981 r. KGB szacowała szanse przeprowadzenia w Polsce zamachu stanu.
Borys Aristow, ambasador ZSRR w Polsce.Zbigniew Matuszewski/PAP Borys Aristow, ambasador ZSRR w Polsce.

Latem 1980 r. rozpoczęła się rewolucja Solidarności, która od samego początku spędzała sen z powiek członkom sowieckiego Politbiura. Z punktu widzenia Kremla to, co działo się w Polsce, mogło zachwiać sytuacją polityczną w całej Europie Wschodniej. Leonid Breżniew oraz jego współpracownicy miesiącami naciskali na nowego pierwszego sekretarza PZPR Stanisława Kanię oraz premiera Wojciecha Jaruzelskiego, aby ci rozprawili się z Solidarnością i wprowadzili stan wojenny.

Jeszcze w 1980 r. notowania Kani i Jaruzelskiego były wysokie.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Historia; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Tajemnica generałów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022