Historia

Trzy piąte człowieka

Dlaczego wybuchła wojna secesyjna

Żołnierze Unii, wśród nich czarnoskóry chłopiec. Żołnierze Unii, wśród nich czarnoskóry chłopiec. Getty Images
Wojna secesyjna była konsekwencją długotrwałego sporu o fundamentalne wartości republiki, o stosunek do niewolnictwa.
Byli niewolnicy na dawnej plantacji generała Thomasa Draytona. Po zajęciu plantacji przez wojska federalne zaczęli zbierać bawełnę
dla własnego zysku.Getty Images Byli niewolnicy na dawnej plantacji generała Thomasa Draytona. Po zajęciu plantacji przez wojska federalne zaczęli zbierać bawełnę dla własnego zysku.

Pierwsi afrykańscy niewolnicy postawili stopę na amerykańskiej ziemi w 1619 r., a w momencie wybuchu wojny o niepodległość z Wielką Brytanią w 1775 r. stanowili już 20 proc. z ogólnej liczby 2,5 mln mieszkańców kolonii.

Pojawiły się wówczas pierwsze różnice między Północą i Południem. Znaczny wpływ na świadomość mieszkańców Północy miała działalność osiedlających się tam członków protestanckich grup religijnych, bezkompromisowo potępiających niewolnictwo jako niemoralne. W 1688 r. zamieszkujący Pensylwanię kwakrzy ogłosili pierwszy w historii Ameryki protest grupy religijnej przeciwko niewolnictwu.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Historia; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzy piąte człowieka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021