Historia

Większe zło

Dzieje wielkich korporacji

Punkt handlowy Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w Hooghly w Bengalu na obrazie Hendrika van Schuylenburgha z 1665 r. Punkt handlowy Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w Hooghly w Bengalu na obrazie Hendrika van Schuylenburgha z 1665 r. Everett / Forum
Wielkie przedsiębiorstwa są nieodzownym elementem nowożytnego świata. Podobnie jak ich krytyka i próby ujarzmienia.
Brytyjskia moneta Kompanii Wschodnioindyjskiej z 1808 r.Alamy Brytyjskia moneta Kompanii Wschodnioindyjskiej z 1808 r.

Strach przed ogromnymi firmami jest tak dawny jak one same. Mało gdzie widać to było lepiej niż we wczesnych ogromnych korporacjach – pierwszych kompaniach handlowych z XVI–XVIII w. i działających na przełomie XIX i XX w. w USA trustach. Jak pisze prof. Jiafeng Wang, historyk z chińskiego Zhejiang Normal University: „jest wiele różnic pomiędzy tymi monopolami. Najbardziej oczywistą jest fakt, że te pierwsze zmonopolizowały wszystkie rodzaje handlu z danym regionem za pomocą przywilejów nadanych przez króla lub rząd, a te drugie zmonopolizowały tylko handel danym produktem przez zdominowanie jego produkcji”.

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Większe zło"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Johnny Depp dla „Polityki”: Wolę, żeby mnie skreślono

Producenci Disneya, gdy zobaczyli mój makijaż, dredy, ozdoby we włosach, od razu chcieli mnie wyrzucić. Dzwonili i pytali, kogo ja gram: świra, pijaka, geja? – wspomina Johnny Depp, amerykański aktor, muzyk, reżyser i producent filmowy.

Janusz Wróblewski
26.09.2021