Historia

Tunelem do Madonny

Jak w PRL próbowano ograniczyć ruch pielgrzymkowy

Częstochowa, pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, 1979 r. Częstochowa, pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, 1979 r. Janusz Rosikoń / Fotonova
Władze PRL starały się ograniczyć ruch pielgrzymkowy. W 1979 r. w Częstochowie rozpoczęły tak radykalną przebudowę drogi na Jasną Górę, że interweniował papież.
Jedyny ślad po tunelu – nieczynne zejście przy ul. Pułaskiego. Pozostałe zlikwidowano.Krzysztof Tarka Jedyny ślad po tunelu – nieczynne zejście przy ul. Pułaskiego. Pozostałe zlikwidowano.

Począwszy od lat 50. władze PRL utrudniały organizowanie pielgrzymek, zwłaszcza pieszych. Aż do połowy lat 70. piesze pielgrzymowanie ograniczało się niemal wyłącznie do grup z Warszawy i Łodzi. W następnych latach władze piętrzyły przed ich organizatorami problemy administracyjne, a ich uczestnicy byli inwigilowani. Służba Bezpieczeństwa prowadziła „sprawy obiektowe” pielgrzymek pieszych na Jasną Górę. Warszawskiej nadano kryptonim „Wycieczka”, lubelskiej – „Szerszeń”, łomżyńskiej – „Zlot”, a skierniewickiej – „Błądzący”.

Polityka 33.2021 (3325) z dnia 10.08.2021; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Tunelem do Madonny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021