Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Historia

Zmora imperiów

Afganistan – zmora imperiów

Obóz armii brytyjskiej podczas I wojny afgańsko-brytyjskiej na obrazie Jamesa Atkinsona, XIX w. Obóz armii brytyjskiej podczas I wojny afgańsko-brytyjskiej na obrazie Jamesa Atkinsona, XIX w. Getty Images
Stany Zjednoczone są już trzecim – po Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckim – światowym imperium, które połamało sobie zęby na Afganistanie.
Mudżahedin z przestrzelonym hełmem żołnierza radzieckiego w prowincji Kunar, 1980 r.AP/EAST NEWS Mudżahedin z przestrzelonym hełmem żołnierza radzieckiego w prowincji Kunar, 1980 r.

Popularna opinia na temat Afganistanu mówi, że na świecie nie ma nic prostszego, niż jego podbój, lecz sprawowanie w nim władzy i utrzymanie porządku jest niemożliwością. Interwencje wojskowe w tym kraju zwykle przebiegały wedle tego samego schematu: obce wojska chciały błyskawicznie opanować stolicę, ustanowić „swój” reżim i jak najszybciej wrócić do domu. Taką właśnie strategię przyjęli Brytyjczycy podczas wojny w latach 1839– 42 oraz Rosjanie w latach 80. XX w. W obu przypadkach ich plany runęły w gruzach.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmora imperiów"
Reklama