Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Zmora imperiów

Afganistan – zmora imperiów

Obóz armii brytyjskiej podczas I wojny afgańsko-brytyjskiej na obrazie Jamesa Atkinsona, XIX w. Obóz armii brytyjskiej podczas I wojny afgańsko-brytyjskiej na obrazie Jamesa Atkinsona, XIX w. Getty Images
Stany Zjednoczone są już trzecim – po Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckim – światowym imperium, które połamało sobie zęby na Afganistanie.
Mudżahedin z przestrzelonym hełmem żołnierza radzieckiego w prowincji Kunar, 1980 r.AP/EAST NEWS Mudżahedin z przestrzelonym hełmem żołnierza radzieckiego w prowincji Kunar, 1980 r.

Popularna opinia na temat Afganistanu mówi, że na świecie nie ma nic prostszego, niż jego podbój, lecz sprawowanie w nim władzy i utrzymanie porządku jest niemożliwością. Interwencje wojskowe w tym kraju zwykle przebiegały wedle tego samego schematu: obce wojska chciały błyskawicznie opanować stolicę, ustanowić „swój” reżim i jak najszybciej wrócić do domu. Taką właśnie strategię przyjęli Brytyjczycy podczas wojny w latach 1839– 42 oraz Rosjanie w latach 80. XX w. W obu przypadkach ich plany runęły w gruzach.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmora imperiów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021